خانه / اخبار / امنیت و فضای مجازی / آسیب های فضای مجازی برای کودکان، دانش آموزان و نوجوانان

آسیب های فضای مجازی برای کودکان، دانش آموزان و نوجوانان

خطرات و آسیب های فضای مجازی برای کودکان، دانش آموزان و نوجوانان بسیار مهم و قابل توجه بوده و لازم است کودکان را از آسیب فضای مجازی ایمن نگه داشت. با استفاده از راهکارهایی مضرات فضای مجازی برای کودکان و اثرات منفی فضای مجازی را محدود کرده و برای محافظت در برابر خطرات فضای مجازی برای نوجوانان همچنین آسیب های فضای مجازی برای دانش آموزان اقدام کنیم. تهدیدات فضای مجازی برای دانش آموزان و کودکان باعث نگرانی والدین شده است. به همین منظور بررسی نقش آسیب های فضای مجازی برای دانش آموزان و ارائه راهکارهایی جهت جلوگیری از این قبیل آسیب ها انجام می شود.

مهار آسیب های فضای مجازی برای کودکان، دانش آموزن و نوجونان ضروری است. خصوصا تاثیر اخبار منفی و بد، حوادث و سانحه های ناگوار بر روحیه کودکان تاثیر مخرب خواهد داشت. استرس ، اضطراب ، بدبینی، ترس و … از عوارض فضای مجازی و انتشار عمومی اخبار بد برای کودکان، دانش آموزان و نوجوانان است. آسیب های فضای مجازی برای نوجوانان، کودکان و دانش آموزان به نقل از یک متخصص روان شناس تربیتی مورد بررسی قرار گرفت. در این خصوص باید بگوییم که طراح دوره‌های آموزشی سواد رسانه های ویژه کودکان و نوجوانان درخصوص تاثیر اخبار منفی و هیجانات در خانواده بر زندگی کودکان با تاکید بر اینکه اخبار تلخ و منفی بزرگسالان را نیز مورد تهدید قرار می دهد و می تواند بر روی افکار آنها تاثیرگذار باشد.

گاهی به دلیل بی توجهی به کنترل هیجانات و مدیریت زندگی و بدون برنامه به اخبار منفی می پردازیم و در هر مکان و در هر لحظه به آن گوش می دهیم یا درباره آن صحبت می‌کنیم. باید توجه داشته باشیم این هیجانات کنترل نشده آسیب‌هایی برای ما به همراه دارد. این در حالیست که کودکان تمام امنیت خود را از دو منبع قدرت و الگو یعنی پدر و مادر الهام می گیرند از این رو زمانی که امنیت روانی این دو منبع مورد تهدید قرار گیرد و تمام سخنان والدین بوی نگرانی و استرس می دهد، امنیت فرزندان نیز زیر سوال می‌رود.

درباره چگونگی مصون‌سازی فرزندان از خطرات و اخبار مسموم فضای مجازی با تربیت و آموزش باید بگوییم که هیچ گاه نباید اخبار را از فرزندانمان کتمان یا تلاش کنیم آنها در معرض اخبار قرار نگیرند. بلکه باید در مصرف رسانه و دامن زدن به اخبار مدیریت داشته باشیم. البته کودکانی که در سنین کمتر از پیش دبستانی قرار دارند باید تا حد ممکن خیلی کم در جریان اخبار قرار بگیرند و با قصه گویی و مدیریت زمان تلویزیون آنها را از این فضا دور کرد.

در واقع جستجوی بیش از اندازه درباره رویدادها، تفسیرها و بحثهایی که کمکی به حل مشکل نمی کنند، جو روانی حاکم بر خانه را مسموم می کند. جایگزین بسیار خوب برای این موضوع به خصوص زمانی که جو اخبار تلخ زیاد می شود، ایجاد برنامه‌های متنوع و سالم، بازی و دورهمی‌های آرام بدون پرداختن به اخبار مسموم است.

تاثیر والدین در محافطت در برابر خطرات و آسیب های فضای مجازی

تاثیر والدین در محافطت در برابر خطرات و آسیب های فضای مجازی به این صورت است که باید نحوه استفاده کودکان از فضای مجازی را کنترل کنند. والدین توجه داشته باشند که زمانی که کودک را بدون هیچ گونه مهاری در فضای مجازی رها می کنیم، او چیزهایی می بیند و می شنود که تبعات بسیار بدی مانند ترس و نگرانی دارد.

بر اساس اصول علوم ارتباطات، همانگونه که آگاهی کم، سم مهلک محسوب می شود، بالارفتن اطلاعات نیز خطرناک است. انبوه اطلاعات ، دانش آموزان را در معرض آسیب قرار می دهد. یکی از مهمترین چالشهایی که دانش آموزان با آن مواجه هستند از پدر و مادران نشات می گیرد. هیچ گاه یک پدر و مادرفرزند خود را در تاریکی و بدون حمایت در خیابان رها نمی‌کنند تا راهش را پیدا کند اما می‌بینیم که والدین خیلی راحت، کودکان و نوجوانان را در فضای مجازی رها می کنند.

از آنجایی که این افراد قدرت پردازش ندارند و با چالش‌هایی روبرو هستند که زمینه ساز مشکلات بزرگی می شود، بنابراین یکی از راهکارهایی که برای فضای مجازی اندیشیده شده این است که اولیای دانش آموزان سواد رسانه‌ای را بیاموزند.

 روان شناس و رئیس کلینیک روانشناسی بیمارستان هاجر درباره این موضوع که والدین چگونه می توانند از آسیب روانی فرزندان خود جلوگیری کنند، شرح داد که هرچه زمان می گذرد ورودی اطلاعات افزایش می یابد. در سالهای قبل بهترین راه کنترل کودکان و نوجوانان ، سانسور بود اما امروزه این راهکار امکان پذیر نیست. حتی اگر محیط زندگی و خانواده بسیار ایزوله باشد، کودک وارد مدرسه می شود و در آنجا چیزهایی را می شنود یا می بیند که امنیت کودک را مختل و ناهنجاریهای اجتماعی برای او ایجاد می‌کند.

توجه داشته باشید برای کودکان به خصوص سنین زیر ۶ سال مهمترین دغدغه هنگام دریافت اخبار منفی این است که خطری والدین آنها را تهدید نکند از این رو بهترین راه برای ایجاد حس امنیت در فرزند ما این است که حس کند هنگام دریافت اطلاعات والدین در کنار او هستند، به این منظور بهتر است اخبار را به صورت تعدیل شده از زبان خود پدر و مادر بشنود، با این کار، یک امنیت خاطر در او ایجاد می شود که همه چیز تحت کنترل است و خانواده از او مراقبت می کند؛ بنابراین کودک نباید از محیط خانه دور شود و اخبار را به صورت ناگهانی، غیر واقعی و بزرگ شده در محیط اجتماعی دریافت کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*