خانه / اخبار / امنیت و فضای مجازی / آنچه والدین باید درباره چالش Momo بدانند

آنچه والدین باید درباره چالش Momo بدانند

توصیه‌های مهم برای والدین

کارشناسان چند نکته مهم را برای والدین در رابطه با Momo ارائه کرده‌اند:

۱٫ به آنها بگویید واقعی نیست
درست مانند هر افسانه یا داستان ترسناک، این مفهوم می تواند برای جوانان کاملاً ترسناک و آزار دهنده باشد. گرچه این امر به ظاهر بدیهی به نظر می‌رسد، اما مهم است که به طور مکرر به فرزند خود بگویید که Momo یک شخص واقعی نیست و نمی‌تواند مستقیماً به او آسیب برساند. همچنین به فرزند خود بگویید که به دنبال جستجوی این محتوا در فضای مجازی نباشد چون ممکن است تنها باعث پریشانی بیشترش شود.

۲٫ حضور داشته باشید
این مهم است که به عنوان والدین یا مراقب در هنگام آنلاین بودن فرزندانتان حضور داشته باشید. با این کار درک بیشتری از کارهایی که آنها در دستگاه‌هایشان انجام می‌دهند و همچنین فرصتی برای بحث، حمایت و متوقف کردن برخی از فعالیتهایی که ممکن است کودک شما در آن دخیل باشد، فراهم می‌شود. تشخیص هر گونه تغییر در رفتار کودک نیز مهم است.

۳. به طور منظم صحبت کنید
علاوه بر نظارت بر فعالیت کودک، مهم است که شما این موضوع را با آنها درمیان بگذارید و با آنها صحبت کنید. با این کار نه تنها  شما درکی از اقدامات آنلاین آن‌ها پیدا می‌کنید، بلکه این گونه مکالمات صادقانه و مکرر، فرزند شما را ترغیب می‌کند تا به بحث درباره مسائل و نگرانی‌هایی که ممکن است در مورد دنیای آنلاین داشته باشند، بپردازند و احساس اطمینان را در آنها به وجود می‌آورد.

۴٫ تنظیمات دستگاه و کنترل والدین
اطمینان حاصل کنید که کنترل والدین را برای دستگاههای خود از قبیل گوشی های هوشمند، کامپیوتر و … در خانه تنظیم کرده اید. این کار به محدود کردن نوع محتوایی که کودک شما می‌تواند مشاهده کند کمک می‌کند و همچنین به شما کمک می‌کند تا فعالیت او را کنترل کنید.
علاوه بر این، مهم است که از تنظیمات حساب و دستگاه خود آگاه باشید تا اطمینان حاصل کنید که فرزندتان بیش‌ترین امنیت را دارند. به عنوان مثال، می‌توانید “پخش خودکار” ویدیوها را خاموش کنید تا کودک شما محتوایی که مستقیماً انتخاب نکرده است را مشاهده نکند.

۵٫ فشار همسن و سالانشان
گرایش‌ها و چالش‌های مخرب می توانند برای کودکان وسوسه انگیز باشند. مهم نیست که آن‌ها چقدر خطرناک یا ترسناک به نظر می‌رسند. دقت کنید که با فرزند خود درمورد اینکه چگونه نباید تسلیم فشار همسن و سالانشان شوند و کارهایی را انجام دهند که با آن چه به صورت آنلاین یا آفلاین راحت نیستند، صحبت کنید. اگر مطمئن نیستید ، آنها را تشویق کنید تا با شما یا یک بزرگسال مورد اعتماد دیگر صحبت کنند.

۶٫ واقعی یا حقه؟
به عنوان یک پدر یا مادر طبیعی است که نگران چیزهایی باشید که به صورت آنلاین می‌بینید که ممکن است برای کودک شما مضر باشد. با این حال، هر چیزی که به صورت آنلاین می‌بینید درست نیست. اعتبار منبع را بررسی کنید و به آنچه به اشتراک می گذارید توجه داشته باشید زیرا ممکن است باعث نگرانی بیشتر شود.

۷٫ گزارش و مسدود کردن
برای جلوگیری از موارد آزار دهنده یا مضر همیشه نمی توانید به ابزارهای کنترل والدین اعتماد کنید. افراد برای به اشتراک گذاشتن و تبلیغ این نوع مطالب راه‌های جدیدی را پیدا می کنند. به همین دلیل، ما توصیه می‌کنیم که هر نوع مطلبی را که گمان می‌کنید نامناسب یا مضر باشد گزارش کنید. همچنین باید آن حساب و محتوا را مسدود کنید تا از بازدید کودک از آن جلوگیری شود. همچنین کودک خود را تشویق کنید که هر محتوایی که احساس می‌کند می‌تواند مخرب باشد را به شما اطلاع دهد تا به کانال‌های مناسب جهت رسیدگی ارائه دهید.

امنیت آنلاین
بسیار مهم است که والدین در تمام زمینه‌ها روی امنیت آنلاین تمرکز کنند:
•      علم اینکه چطور فرزندانتان می‌توانند به اینترنت دسترسی داشته باشند.
•    مطمئن شوید که کودکتان اهمیت ندادن اطلاعات شخصی به کسی که نمی‌شناسند را درک می‌کنند.
•    به فرزندان خود بگویید هیچ کس حق ندارد آنها را وادار به انجام کاری کند که آنها نمی خواهند.
•    از ابزارهای کنترل‌ والدین برای ایمن نگه داشتن کودکان استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*