خانه / سبک زندگی / ضرورت مدیریت سبک زندگی مجازی / آگاهی، دانش و شناخت فضای مجازی سه مولفه کاربردی در فضای مجازی

ضرورت مدیریت سبک زندگی مجازی / آگاهی، دانش و شناخت فضای مجازی سه مولفه کاربردی در فضای مجازی

 

پژوهشگر با اشاره به ضرورت بومی سازی شبکه های اجتماعی به عنوان بستری برای حضور در فضای مجازی، گفت: اقدامات خوبی در حوزه بومی سازی شبکه های اجتماعی انجام شده است اما نیاز داریم در این بخش بیشتر کار کنیم. پیشرفت تکنولوژی در نحوه تعاملات و ارتباطات جوامع انسانی تاثیر گذاشته است.

وی با اشاره به تفاوت های سبک زندگی مجازی با سبک زندگی سنتی و واقعی خاطرنشان کرد: ارتباط چهره به چهره و رودر رو میان افراد در بهبود کیفیت زندگی و سلامت روان تاثیر مثبتی دارد.

صفویه با بیان اینکه کاربران فضای مجازی در سبک زندگی مجازی هیچ گاه نمی توانند تجربیات دنیای واقعی را داشته باشند، اظهارداشت: با توجه به توسعه تکنولوژی ارتباطات، نوع جدیدی از زندگی موسوم به زندگی دوم یا زندگی مجازی در حال شکل گیری است که اوقات فراغت، ارتباطات اجتماعی، فعالیت های اقتصادی و اجتماعی افراد جامعه را تحت پوشش قرار می دهد.

وی با بیان اینکه تجربه سبک زندگی مجازی به خودی خود نمی تواند پیامدهای منفی و آسیب داشته باشد، تصریح کرد: سواد استفاده از ابزار نوین ارتباطی، آگاهی و دانش کافی برای حضور در فضای مجازی، مدیریت استفاده از ابزارهای ارتباطی در فضای مجازی در کاهش میزان آسیب ها و پیامدهای منفی فضای مجازی موثر است.

صفویه با بیان اینکه می توان با برنامه ریزی صحیح، آموزش هدفمند و نظارت بر فضای مجازی، حتی تهدیدات را به فرصت تبدیل کرد، افزود: می توانیم با بهره گیری از ابزار دانش، آگاهی و آموزش به ویژه از سنین کودکی و نوجوانی، حضور کاربران در فضای مجازی را هدفگذاری کنیم به نحوی که حضور و فعالیت در فضای مجازی خود به فرصتی برای رشد و بالندگی افراد تبدیل شود.

این پژوهشگر با اشاره به ضرورت بومی سازی شبکه های اجتماعی به عنوان بستری برای حضور در فضای مجازی خاطرنشان کرد: بومی سازی شبکه های اجتماعی متناسب با پیشینه فرهنگی، تاریخی، اجتماعی و مذهبی کشور می تواند علاوه بر بهره مندی کاربران از امکانات ابزار نوین ارتباطی به ترویج ارزش های اخلاقی و فرهنگی کشور نیز کمک کند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای بومی سازی شبکه های اجتماعی در کشور، گفت: اقداماتی خوبی در این حوزه انجام شده است و باید بیشتر در راستای بومی سازی شبکه های اجتماعی تلاش کنیم البته در این خصوص باید به مولفه هایی نظیر زیبایی بصری، گرافیک، محتوای مطالب ارائه شده، امکانات موجود در شبکه های اجتماعی، سرعت و پشتیبانی توجه کنیم.

صفویه با بیان اینکه فضای مجازی یک شمشیر دو لبه است که می تواند مرگ آفرین باشد و یا حیات بخش، تصریح کرد: گسترش سبک زندگی مجازی در عصر حاضر غیرقابل اجتناب است و باید به دنبال آن باشیم که بتوانیم از امکانات و شرایط موجود در راستای ترویج ارزش های اخلاقی و اسلامی، ترویج فرهنگ اسلامی ایرانی، توسعه دانش و ارتقا کیفیت زندگی افراد جامعه بهره بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*