خانه / اخبار / کلاه‌برداری از طریق لینک جعلی پرداخت وجه

کلاه‌برداری از طریق لینک جعلی پرداخت وجه

رئیس پلیس فتا استان مرکزی از شیوه جدید کلاه‌برداران سایبری با ارسال پیامک لینک جعلی پرداخت وجه برای دریافت خدمات برخی از سامانه‌های الکترونیک خبر داد.
به گزارش ایران هشدار به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا؛ سرهنگ دوم احسان آنقی رئیس پلیس فتا استان مرکزی در تشریح این خبر گفت: به منظور تسریع در ارائه خدمات به شهروندان بسیاری از دستگاه‌های اجرایی، خدمات خود را از طریق فضای مجازی و یا برنامه‌های موبایلی به شهروندان ارائه می‌دهند.
وی اضافه کرد: کلاه‌برداران سایبری نیز از عدم آگاهی بسیاری از کاربران استفاده کرده و با شگردهای جدید سعی بر فریب کاربران و سرقت اطلاعات حساب بانکی آن داشته و در جدیدترین شیوه‌های کلاه‌برداری با ارسال پیامک‌های حاوی لینک‌های جعلی در این خصوص اقدام می‌کنند.
این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: در این شیوه جدید کلاه‌برداری، کلاه‌برداران در ابتدا پیامکی با مضمون داشتن پیامی جدید در این سامانه‌های الکترونیک اعلام‌شده و کاربر را برای مشاهده این پیام و پرداخت وجه به سایت جعلی بانک هدایت کرده و اطلاعات حساب بانکی آن‌ها را سرقت می‌کنند.
وی اضافه کرد: به‌عنوان ‌مثال در استفاده از سامانه خدمات الکترونیک قضایی پیامکی با محتوای “با شماره ابلاغیه … در خصوص شکایت آقا یا خانم … علیه شما از حساب کاربری شما در سامانه ابلاغ قرار گرفت. برای اطلاع از تاریخ حضور و موضوع پرونده و مشخصات کامل شاکی و همچنین برای دریافت اطلاعات پرونده مبلغ ۲۰۰۰ تومان پرداخت نمایید برای هدایت افراد به سایت‌های جعلی بانکی استفاده‌شده است.
وی بیان داشت: کلاه‌برداران پس از ارسال پیامک به شهروندان، به منظور واریز وجه پول دریافتی آنان را به سایت‌های جعلی و فیشینگ خود در فضای مجازی هدایت و با سرقت اطلاعات بانکی افراد، اقدام به برداشت غیرمجاز از حسابشان می‌کنند.
رئیس پلیس فتا استان مرکزی یادآور شد: افراد باید قبل از استفاده از سامانه‌های بر خط لازم چون ثبت اقدامات قضایی خود در سامانه خدمات الکترونیک قضایی (ثنا) در ابتدا با اصول و قواعد آن آشنا شده و پس از اطمینان از اصالت سامانه مذکور، اطلاعات حساب بانکی یا کاربری خود را در آن وارد کنند و به‌هیچ‌عنوان برای دریافت خدمات کلیه سامانه‌های الکترونیکی به پیامک‌هایی ارسالی از سوی شماره‌های ناشناس توجه نکرده و از کلیک بر روی لینک‌های ارسالی خودداری کنند.
وی در پایان از کاربران خواست تا همواره در هنگام اتصال به درگاه بانکی با کنترل کردن آدرس بانک مربوطه در قسمت نوار آدرس، قفل ابتدای آدرس و نیز پروتکل امنیتی https دقت لازم را داشته باشند و از کلیک بر روی لینک‌های ناشناسی و یا نصب برنامه‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی و از منابعی نامعتبر تبلیغ می‌شود، خودداری کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*